iMindMap to pierwszy i jedyny program do mindmappingu, współtworzony i rekomendowany przez twórcę tej koncepcji i światowy autorytet w dziedzinie efektywnej nauki – Tony’ego Buzana.
I choć w ostatnich latach iMindMap ewoluował z programu przeznaczonego wyłącznie do tworzenia map myśli w kompleksowe i kompletne narzędzie do wizualnego zarządzania swoimi pomysłami, planami, zadaniami i projektami, to nadal jego głównymi atutami pozostają prosta oraz intuicyjna obsługa w języku polskim.

Pobierz bezpłatną wersję programu iMindMap i sprawdź, jak łatwo Ty oraz Twoi uczniowie możecie tworzyć w nim swoje mapy myśli.

Mindmapping, czyli tworzenie map myśli to technika nielinearnego notowania, która wspiera w rozwoju miliony ludzi na całym świecie. Mapy myśli pomagają uczyć się, nauczać i pracować w bardziej efektywny, kreatywny i ciekawy sposób.

<FAQ - organiczna

Możliwości wykorzystania map myśli oraz programu iMindMap w procesie nauczania i uczenia się są w zasadzie nieograniczone i zależą wyłącznie od potrzeb i wyobraźni uczniów i nauczycieli.

Mamy świadomość, że jako nauczyciele nie narzekają Państwo na nadmiar wolnego czasu i chcielibyście wiedzieć kiedy i gdzie możecie wykorzystywać mapy myśli. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zastosowania map w codziennej pracy.

Rozwijając nieco myśli zawarte na powyższej mapie, mindmapping może stanowić realne wsparcie w następujących obszarach:

1. PRZYGOTOWANIE LEKCJI
Przygotowanie się do nauczania innych jest najczęściej związane z koniecznością ogarnięcia mnóstwa różnych planów i dokumentów. Już samo przygotowanie pojedynczej lekcji może generować prawdziwe stosy notatek. Wykorzystując mapy myśli podczas planowania nauczania możesz znacznie zredukować liczbę swoich notatek i sprawić, że będą one czytelne, zwięzłe i łatwe do przeglądania. W programie iMindMap organizowanie planów nauczania może być jeszcze łatwiejsze dzięki temu, że masz dostęp do wszystkich swoich notatek, potrzebnych plików i linków do stron internetowych z poziomu jednej mapy myśli.

2. PROWADZENIE LEKCJI
Mindmapping to idealne narzędzie do nauczania i prezentowania w sali lekcyjnej różnorodnych pojęć i koncepcji. Mapy ułatwiają uczniom skupienie się na wybranym zagadnieniu, dając jednocześnie możliwość oglądu całości tematu bez natłoku zbędnych informacji. Mapy myśli doskonale sprawdzają się podczas wprowadzania uczniów w nowe zagadnienia – dzięki zastosowaniu map można to zrobić w przystępny i łatwy do prześledzenia sposób.
Mapy myśli są świetną techniką do prezentowania pojęć, pomysłów i idei.
Dzięki trybowi prezentacji dostępnemu w programie iMindMap Ultimate, możesz mieć pewność, że uczniowie i studenci pozostaną w pełni zaangażowani i będą zdumieni, kiedy płynna animacja odsłoni nową gałąź Twojej mapy, prezentując kolejne punkty wystąpienia.

3.TWORZENIE PROGRAMU NAUCZANIA
Współczesne nauczanie jest ściśle związane z dobrze zorganizowanym planowaniem programu nauczania. Wraz z nowymi inicjatywami programowymi i nowymi celami, stawianymi przed nauczycielami, zadanie to może czasem być wręcz przytłaczające. Wykorzystując mapy myśli możesz jednak zaplanować swój rok po kolei, nadając kluczowym tematom odpowiednie priorytety i – jeśli to konieczne – dodając terminy realizacji poszczególnych punktów.
iMindMap sprawia, że proces planowania jest jeszcze łatwiejszy dzięki jego integracji z programami pakietu MS Office (MS Word, MS Excel). Dodatkowo, moduł zarządzania projektami wbudowany w program iMindMap Ultimate daje Ci jeszcze większą kontrolę nad Twoimi rocznymi planami. W trybie zarządzania projektami możesz dodawać i edytować zadania, śledzić postęp prac i kontrolować terminy ich ukończenia.

4. TWORZENIE SKRYPTÓW I MATERIAŁÓW DLA UCZNIÓW
Mapy myśli doskonale nadają się do przygotowywania skryptów i materiałów dla uczniów lub studentów. Przez to, że są bardzo kolorowe, zawierają barwne ikony i grafiki i posiadają atrakcyjny wizualnie układ, pozytywnie wpływają na zaangażowanie uczniów i studentów.
Mapy myśli przedstawiają temat w zwięzły i treściwy sposób, dzięki czemu nawet najbardziej złożone zagadnienia stają się łatwiejsze do zrozumienia i interesujące. Mapy są szczególnie przydatne w przypadku osób uczących się wzrokowo, w tym dyslektyków, którzy mogą czuć się sfrustrowani i zdemotywowani, gdy muszą przyswajać informacje przedstawione w formie liniowej, z wykorzystaniem jednego koloru (monochromatycznie).
Program iMindMap umożliwia udostępnianie materiałów w różnych formatach (pliki graficzne, pliki PDF oraz jako strony internetowe), a także drukowanie map na wiele różnych sposobów.

5. ZACHĘCANIE DO DYSKUSJI I SAMODZIELNEGO, NIEZALEŻNEGO MYŚLENIA
Na łamach pisma Cambridge Primary Review (www.primaryreview.org.uk), pojawił się niedawno pogląd, że umożliwienie uczniom wzajemnych interakcji w klasie oraz uważne słuchanie tego, co mówią ma kluczowe znaczenie dla rozwijania w nich zdolności samodzielnego myślenia.
A to z kolei cecha bardzo ceniona przez wielu przyszłych egzaminatorów i pracodawców.
Mapy myśli są idealnym narzędziem do współpracy podczas dyskusji klasowych, jako że sama forma mapy zachęca uczniów zarówno do wyszukiwania i wypracowywania powiązań pomiędzy omawianymi zagadnieniami, jak i do formułowania i przedstawiania własnych spostrzeżeń i opinii.
iMindMap sprawia, że ten proces jest jeszcze łatwiejszy m.in. dzięki możliwości wykorzystania funkcji notatek audio, umożliwiającej nagranie klasowej dyskusji i dołączenie jej w całości lub we fragmentach do tworzonej mapy.

6. OCENA UCZNIÓW I STUDENTÓW
To ważne, aby poziom wiedzy uczniów oceniać zarówno na początku, jak i na końcu pracy z danym tematem. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia poziomu zrozumienia tematu u uczniów. Mindmapping może być bardzo pomocnym narzędziem do realizacji założeń tej koncepcji (przeglądu wiedzy przed i po nauczaniu). Mapy myśli zachęcają uczniów do wyrażania myśli i pomysłów (dotyczy to zarówno uczniów szczególnie uzdolnionych, jak i tych wymagających większej uwagi i wsparcia) i mogą stanowić barometr mierzący poziom przyswojenia materiału.

7. SAMOOCENA
Oprócz częstych wizytacji i przeglądów pracy nauczyciela przez inne osoby, bardzo ważne jest stałe dokonywanie samooceny i ewaluacji własnego stylu nauczania i poziomu przygotowania. Wykorzystując mapy myśli możesz ocenić obecny poziom swoich umiejętności (np. w takich dziedzinach, jak przygotowanie i prowadzenie lekcji, opracowywanie materiałów dla uczniów, poziom interakcji podczas zajęć), a następnie wyznaczyć sobie konkretne cele, które chcesz osiągnąć za tydzień, miesiąc lub za rok.
Taka forma samooceny pozwoli Ci na ciągłe doskonalenie się i osiąganie zaplanowanych celów.

Mamy świadomość, że to nie wszystkie możliwe zastosowania map myśli w codziennej pracy nauczyciela i gorąco zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami.
Będziemy także wdzięczni za wszelkie sugestie dotyczące programu iMindMap – dzięki informacjom zwrotnym od użytkowników stale rozwijamy i ulepszamy nasz program.

Pragniemy podkreślić, że nasza oferta dla instytucji edukacyjnych obejmuje nie tylko program komputerowy iMindMap, ale także kompleksowe, warsztatowe szkolenia. Prowadzą je doświadczeni trenerzy, a ich program i zakres jest za każdym razem dostosowywany do Państwa potrzeb i oczekiwań.
Szkolimy na miejscu oraz online, w formie kursów video i webinarów. Prowadzimy zajęcia dla nauczycieli, uczniów, a także zainteresowanych rodziców.

W razie jakichkolwiek pytań lub uwag pozostajemy do dyspozycji pod adresem edukacja@imindmap.pl. Zapraszamy do kontaktu.

Pobierz bezpłatną wersję programu iMindMap i sprawdź, jak łatwo Ty oraz Twoi uczniowie możecie tworzyć w nim swoje mapy myśli.