W dużym skrócie – to forma, jaką możesz nadać temu, co się dzieje w Twojej głowie. To sposób na zapisanie przebiegu Twoich myśli i skojarzeń zgodnie z tym, jak ten niewidoczny gołym okiem proces przebiega w rzeczywistości. Od jednego skojarzenia do kolejnego – tak funkcjonuje nasz mózg. Jak w trakcie pokazu sztucznych ogni, podczas którego jedna eksplozja może być zalążkiem wielu kolejnych.

radiant_2

Myśl, która pojawia się w Twojej głowie wywołuje związane z nią skojarzenia, a każde z nich ma potencjał do tworzenia lub przywoływania kolejnych. Te – często tak bywa – mogą być powiązane z innymi, także bardzo odległymi na pierwszy rzut oka tematami i hasłami.
Mapa myśli to zazwyczaj bardzo hasłowa i skrótowa treść naniesiona na strukturę przypominającą organiczne formy spotykane w przyrodzie.

Spójrz poniżej na układ krwionośny lub system nerwowy człowieka, rzekę i jej dopływy, przeszywającą niebo błyskawicę lub drzewo z jego konarami, gałęziami i listkami.

FAQ - organiczna

Centrum mapy to główny temat – trzon, pień i główny nurt w temacie, który opracowujesz. Główne gałęzie – te najbliżej środka, to główne wątki i najważniejsze kategorie, w ramach których możesz przedstawić swój temat. Kolejne gałęzie to informacje bardziej szczegółowe – elementy, które wchodzą w skład przedstawionych poziom wyżej, bardziej pojemnych kategorii.
Wielu z nas na co dzień – najczęściej nie nazywając tego mindmappingiem – intuicyjnie pracuje i notuje w ten sposób: zapisujemy hasłowo, przypisujemy poszczególnym tematom odpowiednie kategorie, zaznaczamy kolorami kwestie, które chcemy wyróżnić (często kolorem czerwonym zaznaczamy sprawy ważne, pilne i wymagające większej uwagi), łączymy strzałkami i liniami powiązane ze sobą tematy, wstawiamy symbole i rysujemy – choć często sami nazywamy to bazgraniem…

notujemy

Dlaczego tak robimy? Być może po prostu dlatego, że ten sposób organizowania swoich myśli jest naturalny dla naszego mózgu, a przez to po prostu działa i przynosi rezultaty.
Także proces, który teraz zachodzi w Twojej głowie trudno byłoby ułożyć w jakąś listę haseł, zestaw punktów lub liniowy zapis, a tym bardziej w tabelę, czy arkusz kalkulacyjny. Z dużym prawdopodobieństwem łatwiej byłoby zapisać to, co się właśnie dzieje lub wydarzyło w formie rozkwitających w różne skojarzenia haseł, z których część dalej pączkuje i prowadzi Cię do kolejnych myśli, wspomnień lub nowych skojarzeń. Te do kolejnych i tak dalej…

Pobierz bezpłatną wersję programu iMindMap i sprawdź, jak łatwo możesz tworzyć w nim swoje mapy myśli.